poniedziałek, 11 listopada 2013

Skarpetki na ślub i inne okazje

Jakie skarpetki będą najlepsze na ślub i inne okazje? Oczywiście poza tym, że powinny być na tyle długie, aby nie odsłaniać gołej łydki przy siadaniu (dlatego najlepiej żeby to były podkolanówki). Najlepiej z naturalnego materiału, lub z naturalnego materiału w wysokim stopniu (bawełny, wełny, jedwabiu etc.). Także ze względu na to, aby utrudnić butom obtarcie naszych stóp.

A co z kolorami i wzorami?

Garderobę skarpetkową najlepiej zacząć budować od dwóch kolorów: szarego i czarnego. Z tymi dwoma kolorami bardzo trudno popełnić błąd. Szary jest doskonałym uniwersalnym kolorem na skarpetki. Będzie pasował również do ciemnych uniwersalnych garniturów i czarnych butów. W szczególności za dnia. Nawet jeśli spodnie są ciemne, a buty czarne, to nie trzeba się obawiać odcienia jaśniejszej szarości na skarpetkach (wcale skarpetki nie muszą być ciemniejsze od spodni - nawet nie muszą przy stroju bardzo eleganckim). Przeciwnie, może to być ciekawy zabieg w sytuacji, gdy mamy naprawdę eleganckie i wypolerowane buty, które chcemy podkreślić (jeśli z kolei czarne buty są matowe i chcemy aby były w cieniu stroju, to najlepsze będą skarpetki czarne).



(skarpety z oferty TMLewin).

Oczywiście odcienie ciemniejszej szarości, bliżej grafitu są również bardzo dobrym rozwiązaniem. Dobrym zabiegiem będę delikatne pasy na skarpetkach (jak na zdjęciu powyżej, gdyż wysmuklają optycznie kostkę, która w wypadku mężczyzn jest, co tu dużo mówić, brzydka). Tu przykładowe czarne skarpetki (oferta CTShirts):



Do stroju wieczorowego i czarnych butów najbardziej ortodoksyjne będą czarne skarpetki. Klasyczny strój wieczorowy bardziej formalny będzie oznaczał smoking, lub frak. Tutaj jakikolwiek kolor jaśniejszy od czerni będzie się niekorzystnie wyróżniał (choć wyobrażam sobie, że przy nieformalnej interpretacji smokingu ciemne burgundowe skarpetki mogą wyglądać ciekawie). I najlepiej, żeby takie skarpetki składały się z jedwabiu (nawet z dodatkiem sztucznym, np. poliamidu), ponieważ dobrze pasują do lśniącego charakteru stroju wieczorowego.

Stąd jeśli nie chcemy przywiązywać specjalnej wagi do zabawy we wzory na skarpetkach i szarość, i czerń sprawdzą się uniwersalnie. Prawie do wszystkich przypadków (trochę gorzej będzie przy kolorach mniej formalnych, brązowym etc., ale to nie dotyczy rzecz jasna ślubu).

Generalnie sam jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, skoro na wzory i kolory są już dwa inne miejsca. Krawat i poszetka. Jeszcze skarpetki do tego będą dodatkowym elementem zabawy ze strojem. Niektórzy eleganccy Panowie wybierają znacznie bardziej swobodne wzory i kolory na skarpetki. Czasami wygląda to mało poważnie, czasami zabawnie, a czasami wspaniale! Gdy dodać do tego fakt, że każdy odbiorca ma swój subiektywny gust, to żonglowanie kolorami i wzorami skarpetek może być trochę ryzykowne, ale cóż... Czasami o to chodzi w męskim stroju, więc pamiętajmy, że świat lubi być kolorowy, toteż nie próbujmy w nim siać sartorialnej dyktatury.

4 komentarze:

  1. W kilku miejscach na blogu wspomina pan o różnych szerokościach krawatów. Czy mógłby pan rozwinąć ten temat? Czy jedyna różnica polega na formalności krawatu czy też ma związek z figurą mężczyzny (wąskie barki) czy krojem klap (szerokie, wąskie, peak lapel, szalowe)? Zastanawiam się czy bardzo młodzi mężczyźni o dość wąskich barkach dobrze wyglądają w krawacie o klasycznej szerokości (zakładamy, że garnitur jest właściwie dopasowany). Sytuacja odwrotna, czyli potężny mężczyzna w wąskim krawacie budzi u mnie odczucie mniejszej formalności.

    Niezmiernie cieszę się, że wspomina pan w swoich postach o tym, że mężczyźni miewają pewne mankamenty urody (figury) i strój pomaga je tuszować. Czy byłaby szansa rozwinąć ten temat do pełnego wpisu? Które z męskich strojów pasują dla panów szczuplejszych, tęższych, niższych i wyższych albo na jakie elementy tych strojów poleca pan zwracać uwagę.

    Jako kobieta apeluję też by nie wieszać psów na pannach młodych o sukienkach w kolorze ecru (NIE jestem jedną z nich) - chcą dobrze! Większość pań wkłada dużo serca w całą otoczkę tego dnia. Niestety wielu panów nie chce się zaangażować w te kwestie nawet w tak ograniczonym zakresie jak własny strój. Wtedy niestety ubierają pana młodego kobiety, które jako specjalistki od: organizacji przyjęć, dekoracji, florystyki i mody damskiej niekoniecznie wgłębiają się w tajniki mody męskiej. Podsumowując jeśli mężczyzna nie potrafi ubrać się sam to jest to jego wina czy kobiety, która go ubiera?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W pierwszej kolejności różnica jest w formalności. Choć spotkałem się z opiniami, że ma to związek z sylwetką, to dotyczy to moim zdaniem tylko skrajności (np. Pan z wyraźną nadwagą może wyglądać niekorzystnie z wąskimi klapami).

      Najważniejsza jest jednak formalność. Krawaty o szerokości 8cm są wyważone, klapy w podobnej szerokości, albo nawet centymetr większe (jeśli są "otwarte") - ta kombinacja sprawdzi się do każdej sylwetki, a jednocześnie zachowuje formalność.

      Z krawatami szerszymi warto uważać. Natomiast krawaty węższe, szczególnie 6cm, i wąskie klapy to rozwiązania bardziej sportowe. Nie istnieją jednak przeszkody, żeby zakładali je bardzo dobrze zbudowani Panowie (choć sam nie jestem wielkim fanem takich rozwiązań).

      Jako dobry dowód na to może posłużyć znany z serialu "Mad Men" Don Draper:
      http://cdn.theatlantic.com/static/mt/assets/culture_test/don%20draper%20thumb%201970s.jpg

      Krawat wąski, klapy niezbyt szerokie, a wygląda bardzo dobrze (jest dosyć postawnym mężczyzną).

      Rzeczywiście napiszę o tym wpis. Dziękuję za sugestię!

      Usuń
    2. Co do drugiej sprawy, to oczywiście w pełni się z Panią zgadzam. Wyśmiewanie i kpiące krytykowanie kogoś za niefortunny dobór stroju, nawet na ślub, nie ma nic wspólnego z elegancją i jest w złym guście. Zwłaszcza, że w ważnym dniu ślubu jest wiele rzeczy bezwzględnie ważniejszych od ubioru.

      Usuń
  2. Naszym zdaniem skarpetki powinny być dopasowane do stroju. Czarne- eleganckie, niebieskie- ekstrawaganckie, wszystko zależy od pana młodego i całokształtu jego ubioru.

    OdpowiedzUsuń